Set of adjustable hinges for exterior doors with acoustic seal BAKA Protect 4040 3D FD MSTS
Set of adjustable hinges for exterior doors with acoustic seal BAKA Protect 4040 3D FD MSTS
Manufacturer - SIMONSWERK (Germany)
-
- suitable for doors with acoustic seal
- suitable for fire safety doors, doors with high level of acoustic insulation and doors with anti-intruder security
- efficient and economic fitting, using the well-developed templates
- suitable also for doors with thin overlap
- integrated security pin (MSTS) for doors opening outwards
- high-quality maintenance-free bearings
- 3-dimensional adjustability: side (+/- 3 mm), height (+/- 3 mm), depth (+/- 3 mm)
- threaded frame pin
- concealed receiver in door leaf
- knuckle length: 140 mm, diameter: 20 mm
- milling diameter: 20 mm
- overlap width: 18 mm, 20 mm
- available in sets of 3 hinges: 1 height-adjustable hinge, 2 depth-adjustable hinges
- max load capacity:
-
-
- 160 kg with 2 hinges (leaf 1000 x 2000 mm; distance between 1st and 2nd hinge reference line: 1435 mm)
- if using 3 hinges (standard set) or a 4th hinge, the total load capacity does not increase but the load-bearing endurance improves for wide doors and doors fitted with door closers, automated systems and stoppers
- if necessary, a 4th hinge can be ordered separately
- material:
-
-
-
- stainless steel
- light galvanised
- bronze tone
- natural aluminium tone (F1)
-




Classification code according to DIN EN 1935
2 7 3 1 1 *1 0 10*2
*1 depending on surface finish
*2 test cycles in continuous operation with leaf of 120 kg
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Entrance door hinges (3 pc.) BAKA Protect 4040 3D FD MSTS, bronzeCode: SB00009010Art. Nr.: 5 080829 0 07185Price:From €178.98In Stock: 1 kit -
Entrance door hinges (3 pc.) BAKA Protect 4040 3D FD MSTS, F1Code: SB00009011Art. Nr.: 500001528Price:From €114.56In Stock: 0 kit -
Entrance door hinges (3 hingeds) BAKA Protect 4040 3D FD MSTS, light galvanizedCode: SB00008761Art. Nr.: 500001526Price:From €109.55In Stock: 0 kit -
Entrance door hinges (3 hingeds) BAKA Protect 4040 3D FD MSTS, blackCode: SB00008760Art. Nr.: 500001525Price:From €129.91In Stock: 6 kit -
Entrance door hinges (3 hingeds) BAKA Protect 4040 3D FD MSTS, stainless steelCode: SB00008759Art. Nr.: 500001522Price:From €204.55In Stock: 2 kit
Additional products
- Products
- Price
- In Stock
- Quantity
-
Decorative sleeves BAKA No.12, matt nickel/F2Code: SB00008786Art. Nr.: 500001746Price:From €12.42In Stock: 28 kit -
BAKA Decorative sleeves Nr.12, brownedCode: SB00008787Art. Nr.: 500001747Price:From €12.42In Stock: 6 kit -
BAKA Decorative sleeves Nr.12, goldCode: SB00008788Art. Nr.: 500001748Price:From €12.42In Stock: 0 kit -
BAKA Decorative sleeves Nr.12, matt chrome, F1Code: SB00008789Art. Nr.: 500001749Price:From €12.42In Stock: 5 kit -
BAKA Decorative sleeves Nr.12, whiteCode: SB00008790Art. Nr.: 500001750Price:From €7.53In Stock: 6 kit -
BAKA Decorative sleeves Nr.12, brownedCode: SB00008791Art. Nr.: 500001751Price:From €7.40In Stock: 0 kit -
Entrance doot hinge (4th) BAKA protect 4030 3D FD, light galvanizedCode: SB00009014Art. Nr.: 4040 FD GC 4.engePrice:From €36.53In Stock: 0 pc. -
BAKA protect 4040 3D FD - fourth hinge, stainless steelCode: SB00009015Art. Nr.: 4040 FD STD/4Price:From €86.34In Stock: 1 pc. -
BAKA protect 4040 3D FD - fourth hinge, F1 toneCode: SB00009013Art. Nr.: 4040 FD F1/4 engePrice:From €38.20In Stock: 2 pc. -
Cover for BAKA4000 hinge construction, greyCode: SB00008723Art. Nr.: 500001327Price:From €0.74In Stock: 4 pc. -
Cover for BAKA4000 hinge construction, beigeCode: SB00008725Art. Nr.: 500001329Price:From Special Price €0.52 was €0.74This price applies only to items in stock. For larger quantities price is calculated upon request.In Stock: 32 pc. -
Cover for BAKA4000 hinge construction, brownCode: SB00008726Art. Nr.: 500001330Price:From €0.74In Stock: 0 pc. -
Cover for BAKA4000 hinge construction, whiteCode: SB00008722Art. Nr.: 500001326Price:From €0.74In Stock: 0 pc.
| Manufacturer | SIMONSWERK |
|---|---|
| hinge type | exterior door hinge |
| hinge shape | rounded |
| door construction | for rebated doors |
| overlap | 18 / 20 mm |
| door direction | universal use for DIN right and left hand doors |
| class as per EN 1935 | class 2 |
| fire safety | suitable for fire and smoke safety doors |
| leaf material | wood |
| load capacity | high |
| leaf maximum weight | 180 kg |
| suitable for aluminium frames | not suitable |
| suitable for steel frames | not suitable |
| suitable for industrial frames | suitable |
| suitable for timber frames | suitable |
| anti-corrosion resistance | certified according to EN 1935 - depending on finish |
| adjustment | adjustable |
| adjustment type | with eccentrics |
| groove for leaf seal | yes |
| anti-intruder protection | yes, integrated safety pin |
| cutter diameter | 20 mm |
| knuckle length | 140 mm |
| knuckle diameter | 20 mm |
| collar ring | 30 mm |
| spindle diameter | 10 mm |
| height | 140 mm |
| maintenance | not required (self-lubricating bearings) |
| installation template | available for sale or rent |
| fastening elements | must be ordered separately |
| material | coloured steel / stainless steel |
| Series | BAKA |








































